צילום ארכיון

 

הפאראמדיקים של מד"א אריאל פלאוט שמתגורר בסמוך ואבשלום עובדיה שהגיע בניידת טיפול נמרץ סיפרו :
"קיבלתי קריאה באפליקציית מד"א והגעתי מביתי הסמוך מספר הפאראמדיק  אריאל,  ראיתי נער כבן 14 שוכב על שביל הליכה מרוצף, הוא היה בהכרה מלאה עם סימני הכשה בכף הרגל,  הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים שכלל מתן נוזלים וטיפול תרופתי ופינינו אותו בדחיפות לבית החולים תוך המשך טיפול והכנת הצוות הרפואי במיון.  מצבו הוגדר קשה ולא היציב ".

עקב הימים החמים  והופעת הנחשים חשוב להזכיר 

במקרה של מפגש עם נחש

בניגוד לאמונות שונות, נחשים אינם רודפים אחרי בני אדם ולרוב ינסו לברוח ברגע שיתקלו באדם. כאשר נוקטים בכל אמצעי הזהירות - בראש ובראשונה שמירה על מרחק ביטחון ועירנות - אין כלל ממה לחשוש.

כשנתקלים בנחש אין לנסות בשום פנים ואופן ללכוד או לפגוע בו ממספר סיבות עיקריות. הראשונה היא שאין לדעת כיצד הנחש ינהג כאשר הוא בלחץ וחושש לחייו. לא פעם נחשים הפתיעו גם את המנוסים שבאנשי השטח והצליחו להכיש ואף להרוג בעת המאבק על חייהם.

יתרה מזאת: במידה והנחש נפצע במאבק אך הצליח לברוח, הסכנה כפולה שכן חיה פצועה הופכת לחששנית ואגרסיבית יותר.

וחוץ מזה - כל הנחשים בישראל נחשבים לחיות בר מוגנות על פי חוק ואין לפגוע או להפריע למהלך חייהן ללא היתר מיוחד מרשות הטבע והגנים.

כיצד תימנעו מהכשות?

בחצרות הבתים: יש להקפיד לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים. יש להרחיק סלעים, אבנים וחפצים שלא משתמשים בהם על מנת להפחית את המקומות בהם יוכל נחש או עקרב להתחבא. בנוסף, יש להקפיד על גיזום הדשא.

 

בטיולים בשטח: יש לנער את האוהל ואת שק השינה לפני שנכנסים אליהם ללינת הלילה. בבוקר, יש לנער את הבגדים לפני שמתלבשים, ולנער היטב את הנעלים. שימו לב- אין לדחוף את היד אל תוך הנעל, שמא נחבא שם נחש או עקרב. על מנת לנער נעליים יש להפוך אותם ולנער.

 

כיצד תנהגו במקרה של הכשת נחש?

הרגיעו את הנפגע והשכיבו אותו במנוחה מוחלטת כדי להקטין ככל האפשר את התפשטות הארס בגוף.

קבעו את הגפה הפגועה והקפידו על מינימום תנועה על מנת למנוע את התפשטות הארס.

הזעיקו בדחיפות את מד"א בטלפון חירום 101. הפאראמדיקים במוקד מד"א יעניקו לכם סיוע טלפוני מיידי והנחיות ברורות עד להגעת הצוות הרפואי למקום.

אין למצוץ את ארס הנחש מגוף הנפגע!

אין להניח חוסם עורקים על האזור שהוכש.

אין לקרר את אזור ההכשה. קירור האזור עלול להחמיר את הנזק.

יש להימנע ממתן משקה אלכוהולי לנפגע.

יש לתעד את הדוגמא שעל גב הנחש. אין לנסות ללכוד את הנחש, אלא אך ורק לנסות ולצלם אותו על מנת שהצוות הרפואי יידע להתאים לנפגע את הטיפול הטוב ביותר במהירות הרבה ביותר.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו